مقالات

نرم‌افزار نظارت بر وضعیت آنلاین

بهینه پردازش آرمان

بدیهی است! در Vibro-CMS، تجزیه و تحلیل داده‌های دستگاه‌های شما یک تجربه ساده و موثر است. این نرم‌افزار قابلیت جمع‌آوری داده‌ها از حسگرها را دارد و امکان انتقال آنها از طریق شبکه‌های مختلف را فراهم می‌کند. از آنجا که Vibro-CMS داده‌های استاتیک و دینامیک را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند، می‌توانید به آسانی اطلاعاتی مانند سطح ارتعاش، روند، و نمودارهای طیفی را مشاهده کنید. علاوه بر این، این نرم‌افزار قادر است به صورت همزمان داده‌های فرآیندی مانند دما، جریان و فشار را نیز جمع‌آوری کند. در نتیجه، Vibro-CMS یک ابزار کامل برای مدیریت وضعیت دستگاه‌های شماست، که می‌تواند به طور همزمان با سخت‌افزار و نرم‌افزارهای دیگر ارتباط برقرار کند و اطلاعات را به اشتراک بگذارد.

برخی از توابع نمایشی استفاده شده در CMS عبارتند از:

Time Signal

از آنجاییکه این سیگنال بیانگر اطلاعات حقیقی از نیروهای ایجاد شده در ماشین است، این نوع از سیگنال در حوزه‌ی آنالیز ارتعاشات با عنوان سیگنال خام شناخته می‌شود. در مرحله‌ی اول آنالیز ارتعاشات، تمام آنالایزرها ابتدا سیگنال زمانی را ضبط می‌کنند و سپس برای دستیابی به شاخصه‌های مختلف سیگنال آنرا پردازش می‌کنند. علاوه بر این، سیگنال زمانی به تنهایی برای بررسی وجود بسیاری از عیوب به کار می‌رود و خود به تنهایی ابزاری قدرتمند برای آنالیز ارتعاشات است.

Frequency Spectrum

شناسایی بعضی از مشخصات سیگنال مانند هارمونیک یا رزونانس با استفاده از سیگنال زمانی می‌تواند پیچیده باشد. بنا بر این دلیل، مهندسان عموما سیگنال زمانی را برای تحلیل بیشتر، با استفاده از تبدیلات ریاضی پردازش  می‌کنند و آنرا به صورت طیفی از فرکانس نمایش می‌دهند.  یک نمودار زمانی، بدون توجه به اجزای تاثیر گذار بر سیگنال، تغییرات سیگنال را در حوزه‌ی زمان به نمایش می‌گذارد. در مقابل نمودار طیف فرکانسی شامل خطوطی است که دامنه و پراکندگی سیگنال را برای هر فرکانس مشخص می‌کند.

Waterfall or Cascade Diagram

نمایش آبشاری با کنار هم قرار دادن FFT های جمعاوری شده در طول زمان، این امکان را فراهم میکند که ازروند ایجاد یا پیشرفت عیب در ماشین مطلع شویم و بتوانیم برنامهای دقیقتر برای تعمیرات و نگهداری ماشین تهیه کنیم.

Trend

با استفاده از ترند، کاربرها می‌توانند تغییرات دامنه‌ی سیگنال را در بازه‌های بلند زمانی بررسی کنند.

Orbit Plot

 Orbit الگوی لیساجوس (Lissajous) از سیگنال محدودهی زمانی است که به صورت هم زمان در مختصات صفحهی Y-X یک آناالیزر یا اسیلوسکوپ رسم میشود. در این حالت از نمایش داده ها، به دلیل پیچیدگی و تشکیل حلقه های زیاد، مشخص کردن محل شروع حلقه ها کاری دشوار است. در این شرایط برای مشخص کردن جهت دوران، از یک عملگر فاز (phase tigger)استفاده میشود. در این تحلیل که در واقع اندازهگیری ارتعاشات یک روتور در یک نمودار Y-X است، عموما با استفاده از سنسور جابجایی قرار گرفته در محفظه ی یاتاقان، گراف حرکت خط مرکز شفت در داخل یاتاقان به نمایش گذاشته میشود. شتاب سنج و سنسور سرعت نیز برای ترسیم Orbit به کار میروند. در این حالت به جای قرار گیری سنسور در داخل یاتاقان، آن را بیرون از محفظه ی یاتاقان قرار می دهند که این مورد برای جدا سازی ارتعاشات شفت از محفظه کاربرد دارد.

Bode Plot

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *