مقالات

تشخیص دوران معکوس پمپ

نمای واقعی از سیستم تشخیص دوران معکوس ماشین آلات دوار

ماشین آلات دوار  تحلیل و عیب یابی ماشین های دوار ماشین آلات دوار  تحلیل و عیب یابی ماشین های دوار ماشین آلات دوار  تحلیل و عیب یابی ماشین های دوار ماشین آلات دوار  تحلیل و عیب یابی ماشین های دوار ماشین آلات دوار  تحلیل و عیب یابی ماشین های دوار

نمای واقعی از سیستم تشخیص دوران معکوس

بسیاری از ماشین‌آلات دوار مانند پمپ‌ها و الکتروموتورها برای کار در یک جهت دورانی طراحی شده‌اند. اما اگر نیروی محرک پمپ‌های عمودی به هر دلیلی متوقف شود، آب پمپاژ شده به سمت بالا، به پمپ برمی‌گردد و موجب دوران معکوس و خرابی پمپ می‌شود. دوران معکوس معمولاً در پمپ‌های سانتریفیوژ زمانی رخ می‌دهد که توان محرک به دلیل توقف ماشین یا مشکل الکتریکی قطع می‌شود و شیر کنترل کامل بسته نمی‌شود، واین امر باعث می‌شود جریان سیال به پمپ برگردد و پمپ مانند یک توربین هیدرولیکی در جهت معکوس بچرخد. این دوران معکوس می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد، مانند جدا شدن پروانه (ایمپلر) از شفت پمپ که منجر به خرابی و سانحه می‌شود.

شرکت بهینه پردازش آرمان سیستم VibroRail100-Reverse Detector (RD) را به درخواست شرکت های پمپ ساز، برای تشخیص حرکت معکوس و جلوگیری از خرابی در تجهیزات دوار طراحی و تولید نموده  و روی پمپ‌های عمودی نصب کرده است. این سیستم امکان تشخیص زودهنگام دوران معکوس را فراهم می‌کند.

نحوه عملکرد سیستم:

  • نصب: این سیستم روی شفت پمپ نصب می‌شود.
  • تشخیص جهت دوران: دو سنسور proximity probe سیگنال‌های ورودی را دریافت می‌کنند و شیار (notch) روی شفت را مشاهده می‌کنند.

تشخیص حرکت معکوس:

  • در حالت عادی، سنسور A ابتدا و سپس سنسور B مشاهده می‌شود.
  • در دوران معکوس، ابتدا سنسور B و سپس سنسور A مشاهده می‌شود.
  • عملکرد سیستم: در صورت تشخیص دوران معکوس، دستور shutdown برای الکتروپمپ صادر می‌شود.

بازخورد نصب:

  • نصب این دستگاه روی پمپ‌های عمودی از خسارات ناشی از دوران معکوس جلوگیری کرده و هزینه‌های مربوط به این خرابی‌ها را کاهش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *