رک 3000 یک سیستم چند منظوره برای اندازه‌گیری آنلاین ارتعاشات، حفاظت و تحلیل ارتعاشی ماشین آلات دوار است.

رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 رک 3000 

VIBRORACK3000 VIBRORACK 3000 VIBRO RACK3000 VIBRO RACK 3000 VibroRack3000 Vibro Rack 3000 Vibro Rack3000 VibroRack 3000 vibrorack3000 vibro rack 3000 vibro rack3000 vibrorack 3000

VibroRack3000

سیستم VibroRack 3000 یک سیستم چند منظوره برای اندازه‌گیری آنلاین ارتعاشات، حفاظت و تحلیل ارتعاشی ماشین آلات دوار است.

این سیستم یک محصول بر پایه‌ی رک ماژولار است، به منظور حفاظت و پایش وضعیت سیستم‌های ارتعاشی طراحی شده است و کاملا با استاندارد API670 همخوانی دارد. این سیستم امکان دریافت، پردازش و نمایش تا 30 ورودی ارتعاشی (سرعت، شتاب یا جابجایی) و یا دما (Stationary signal) را داراست. همچنین امکان بررسی تا 4 ورودی دور سنج نیز در این سیستم وجود دارد

تمام عملکردهای پایش لازم با استفاده از 3 ماژول اساسی فراهم شده است، که نیازهای قطعات یدکی را ساده می‌کند و آن را برای هر برنامه کاربردی قابل تنظیم می‌کند.

پیکربندی موجود

1. سیستم محافظتی ارتعاشی

سیستم VibroRack 3000 را می‌توان به عنوان یک سیستم محافظتی برای یک یا چند ماشین به سادگی نصب و راه‌اندازی کرد. مقادیر اندازه‌گیری شده را می‌توان با استفاده از نمایشگر محلی مشاهده کرد. همچنین مقادیر خوانده شده را می‌توان با استفاده از Modbus RS485 و یا خروجی 4-20 میلی آمپر به PLC/ DCS/ HMI منتقل کرد.

2. سیستم تحلیل و محافظت

در صورت خرید ماژول مربوطه، این سیستم می‌تواند با ارتباط به وسیله‌ی کابل LAN، به یک رایانه و نرم‌افزار تحلیل و عیب‌یابی توسعه‌ یافته‌ی شرکت متصل شود و امکان تحلیل و عیب‌یابی را نیز در کنار محافظت به کاربر ارائه کند. شایان ذکر است که برای فعال سازی این بخش نیاز به خرید و یا جایگذاری کارت یا دستگاه جداگانه‌ای نیست.

VibroRack3000

کارت Power Supply (3000/15)

این کارت به عنوان منبع تغذیه‌ی سیستم عمل می‌کند. امکان استفاده از یک یا دو کارت 15/3000 در یک سیستم VibroRack 3000 وجود دارد. در صورتی که از دو کارت 15/3000 در یک سیستم استفاده شود، کارت دوم با قابلیت جایگزینی هم زمان کار می‌کند. این کارت که با استفاده از اتصالات مربوطه به پشت دستگاه متصل می‌شود، برای پشتیبانی از ولتاژ AC، DC و یا هر دو ، برای تغذیه‌ی سیستم طراحی شده است.

19” System Rack (الزامی)

محفظه از جنس آلیاژ آلومینیوم، ابعاد 426*277*259 میلیمتر. تمام ترمینال‌های ورودی‌ و خروجی به صورت ترمینال screw در پشت سیستم در دسترس هستند. این ترمینال‌ها کابلی با سطح مقطع حداکثر 5/1 میلیمتر مربع را پشتیبانی می‌کنند. 12 جایگاه برای قرار گیری کارت‌های gateway/ vibration/ multifunction/ keyphasor/ Power supply در محفظه وجود دارد.

کارت Keyphasor (3000/25)

کارت 25/3000 برای اندازه‌گیری دور و فاز ماشین بر مبنای سیگنال ورودی از سنسور تاکومتر به کارمی‌رود. امکان اتصال 4 سنسور تاکومتر به هر کارت 25/3000 وجود دارد. این کارت امکان پشتیبانی از سیگنال سنسور های proximity، لیزری، TTL دیجیتال و مغناطیسی را دارد. کارت 25/3000 محافظت از منظر دور ماشین را فراهم می‌سازد، علاوه بر این این کارت داده‌های سرعت و فاز را برای تحلیل بیشتر به نرم‌افزار تحلیل و عیب‌یابی ارسال می‌کند. برای بخش حافظتی، این کارت از خروجی رله‌ی dry استفاده می‌کند. برای تحلیل فاز سیستم نیاز است که تعداد pulse سیستم برابر یک باشد لیکن برای محافظت و کنترل، pulse هر مقداری را می‌تواند اتخاذ کند که این مقدار از طریق صفحه کلید جلویی باید در تنظیمات ثبت گردد. ورودی‌های سیگنال‌ها که از ورودی پشت دستگاه متصل می‌شوند را می‌توان به صورت بافر شده از BNC های جلوی کارت دریافت کرد. همچنین سیگنال‌های دریافتی این کارت را می‌توان به عنوان سیگنال مرجع در نرم‌افزار تحلیل و عیب‌یابی برای خوانش فاز یا دور ماشین برای دیگر کانال‌ها تعریف کرد. این امکان به صورت خاص در تحلیل‌هی عیب‌یابی مانند نمودار Orbit و نمودار قطبی مفید و کاربردی است. در انتها، برای هر کارت 25/3000، 8 رله‌ی قابل برنامه‌ریزی SPDT و 4 خروجی آنالوگ 4-20 میلی آمپر درنظر گرفته شده است.

DIP switch آدرس رک

این بخش برای تعریفات آدرس Modbus برای ارتباط شبکه‌ی HMI است.

خطای سنسور/ افزاینده‌ی حد هشدار و خطر فقط برای کارت Vibration

هر کارت Vibration یک رله‌ به عنوان خطای سنسور دارد که می‌تواند به عنوان ورودی برای فعال کردن تابع افزاینده‌ی حد هشدار و خطر از آن استفاده کرد (طبق درخواست ثبت شده هنگام ارسال سفارش به سازنده) • تحریک با محرک خارجی.

کارت Multifunction (60/3000)

کارت60/3000 برای پایش سیگنال‌های نیمه استاتیک استفاده می‌شود. سنسورهای قابل استفاده برای این کارت شامل موارد زیر هستند: • دما (RTD: Pt-100) • هر گونه سنسور با خروجی جریان (4-20 میلی آمپر) برای پردازش پارامترهایی مانند نرخ جریان یا سطح مایع. برای هر کارت 60/3000، 8 رله‌ی قابل برنامه‌ریزی SPDT و 4 خروجی آنالوگ 4-20 میلی آمپر درنظر گرفته شده است. در هر سیستم تا 8 کارت 60/3000 قابل نصب هستند(جایگاه‌های 2 تا 9). بنابراین هر سیستم می‌تواند تا 32 ورودی آنالوگ را از این نوع کارت دریافت کند. در انتها، هر کارت دارای یک نمایشگر دیجیتال نیز می‌باشد.

قفل

کلید و قفل برای جل.گیری از دسترسی بدون اجازه به تنظیمات دستگاه استفاده می‌شوند.

درگاه TCP/IP

درگاه TCP/IP برای اتصال سیستم با نرم‌افزار CMS در کامپیوتر است. کارت قرار گرفته در جایگاه نهم (Vibration/Multifunction) تنها جنبه‌ی محافظتی دارد و داده‌های آن در نرم‌افزار تحلیل و عیب‌یابی قابل مشاهده نیستند.

درگاه Configuration (RS-232)

این درگاه برای اتصال دستگاه با نرم‌افزار Rack Configuration است که برای وارد کردن تنظیمات سیستم به صورت دیجیتالی در کنار وارد کردن دستی تنظیمات استفاده می‌شود.

خروجی بافر شده (به جز کارت multifunction)

تمام سیگنال‌های ورودی دینامیکی از طریق BNCهای جلوی هر کارت برای ایجاد ارتباط آسان با دستگاه‌های تحلیل یا داده‌برداری قابل حمل در دسترس هستند. TX LED این LED برای تمام کارت‌های داده‌برداری وجود دارد. چشمک زدن این LED نشان دهنده‌ی اتصال درست بین کارت و کارت gateway است و در صورت خاموش بودن بیانگر این است که ارتباطی برقرار نیست. Error LED روشن بودن این LED نشان‌دهنده‌ی این است که سیم کشی یکی از 4 سنسور ورودی دچار مشکل است. در صورت چشمک زن بودن، به این معنا است که مشکل به تازگی رفع شده است و در صورت خاموش بودن.به این معناست که سیم کشی به درستی برقرار است. نمایشگر نمایشگر دیجیتالی که برای نمایش مقادیر و همچنین تنظیمات هر کانال مورد استفاده قرار می‌گیرد. LEDهای هشدار و خطر فعال شدن این LEDها نشانگر این است که مقدار خوانده شده در آن کانال از حد مقدار هشدار یا خطر از قبل تعریف شده برای آن کانال بالاتر رفته است. صفحه کلید برای انتخاب و یا گردش بین تنظیمات هر کانال آن کارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خروجی‌های آنالوگ و دیجیتال هر کارت

4 خروجی 4 تا 20 میلی آمپر برای اتصال به سیستم PLC/DCS ارائه شده است. این 4 خروجی که به صورت REC1 تا REC4 بر پنل پشتی نمایش داده شده‌اند. کاربران می‌توانند خروجی 4-20 میلی آمپر مورد نظر خود را به صورت متناظر با مقدار RMS، PEAK یا PEAK TO PEAK انتخاب کنند. این تنظیم مقیاس خروجی با استفاده از صفحه کلید جلوی هر کارت صورت می‌گیرد. در مجموع 9 خروجی برای اتصال به سیستم ESD وجود دارد. همچنین 9 خروجی به نام‌های REL1 تا REL9 بر روی پنل پشتی سیستم وجود دارند که REL1 مربوط به MALFUNCTION ، REL2 تا REL 5 مربوط به هشدارهای کارت و REL6 تا REL9 مربوط به خطر در آن کارت هستند. کاربر می‌تواند با استفاده از صفحه کلید جلوی کارت تغییرات رله مانند حدود هشدار و خطر، logic، latch/unlatch و غیره را اعمال کند.

درگاه Modbus-RTU (RS-485)

3 درگاه Modbus-RTU که با قابلیت جایگزینی همزمان برای ارتباط با HMI/PLC/DCS مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشخصات نرم‌افزار HMI (Zabbix): • سیستم عامل مورد نیاز: Linux (Ubuntu) • Zabbix کاملا رایگان و open source است و تحت لیسانس GNU general public منتشر می‌شود. • امکان شناسایی سیستم‌هایی با چند شبکه‌ی رابط کاربری • امکان شناسایی سیستم‌های از دست رفته • صفحه‌ی frontend و مدارک مربوط به این نرم‌افزار به راحتی در دسترس است. • امکان دسترسی به فضاهای ابری مانند: google cloud، Amazon Cloud، AWS و غیره.

Vibration Card (3000/04)

این کارت توانایی دریافت 4 سیگنال دینامیکی را به عنوان ورودی دارد و از آن برای اندازه‌گیری انواع ارتعاشات به جز دما استفاده می‌شود. برای هر کارت 04/3000، 8 رله‌ی قابل برنامه‌ریزی SPDT و 4 خروجی آنالوگ 4-20 میلی آمپر درنظر گرفته شده است. این کارت طیف گسترده‌ای از سیگنال‌های ورودی مانند جابجایی، سرعت، شتاب و غیره را پوشش می‌دهد. . در هر سیستم تا 8 کارت 04/3000 قابل نصب هستند(جایگاه‌های 2 تا 9). بنابراین هر سیستم می‌تواند تا 32 ورودی آنالوگ را از این نوع کارت دریافت کند. در انتها، هر کارت دارای یک نمایشگر دیجیتال نیز می‌باشد.

Gateway Card (3000/01)

کارت 3000/01 وظیفه‌ی برقراری ارتباط بین سیستم VibroRack3000 را با دنیای خارج بر عهده دارد. هر کارت 3000/01 دارای 4 درگاه خروجی است. 3 خروجی مربوط به پروتکل Modbus RTU است که ارباط سیستم با PLC/DCS و یا HMI را برقرار می‌کند و یک درگاه باقیمانده، درگاه TCP/IP یا درگاه Ethernet است داده‌های جمعاوری شده در سیستم را برای تحلیل در نرم‌افزار CMS به کامپیوتر سرور منتقل می‌کند. سرور می‌تواند این داده‌های جمعاوری شده را با شبکه‌های متواوت به اشتراک بگذارد.

Gateway Card Status LEDs

• LED مربوط به Trip Multiply در زمان عملکرد سیستم در حالت Trip Multiply روشن می‌شود و در صورت خاموش بودن به این معناست که سیستم در دور کاری نامی خود کار می‌کند. • Error LED هنگامی روشن می‌شود که یک خطای سخت‌افزاری در یکی از کارت‌های سیستم رخ داده باشد. • Communications LEDs: Rxd/Txd LEDs (1): LED مربوط به ارتباط HMI اول از طریق پروتکل Modbus-RTU است. Rxd/Txd LEDs (2): LED مربوط به ارتباط HMI دوم از طریق پروتکل Modbus-RTU است. Rxd/Txd LEDs (3): LED مربوط به ارتباط HMI سوم از طریق پروتکل Modbus-RTU است. Rxd/Txd LEDs (4): LED مربوط به ارتباط با نرم‌افزار CMS است.