کالیبراسیون

کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون عبارت است از مقایسه یک ابزار اندازه گیری با یک استاندارد و تعیین میزان خطای این وسیله نسبت به آن استاندارد و در صورت لزوم تنظیم دستگاه مطابق با استاندارد­­ها . ابزاری که به عنوان استاندارد در فرآیند کالیبراسیون به کار گرفته می­شود دقت بالاتری نسبت به تجهیزات فرآیند دارد .

در واقع کالیبراسیون ویژگی های کارآمدی دستگاه یا مواد مرجع را به وسیله انجام مقایسات مستقیم مشخص می­کند. هر وسیله ای که برای اندازه­گیری به کار می­رود ودر روش­های اجرایی به استفاده از آن اشاره شده است ، نیاز به صحت و دقت یا کالیبراسیون دارد .

دستگاه­ های اندازه ­گیری باید به طور دوره­ای کالیبره شوند. گذشت زمان، فرسودگی، حوادث غیر قابل پیش بینی و… باعث   می­شوند تا نتایج آنها با استاندارد­ها مطابقت نداشته باشد و نیازمند تایید مجدد باشند .

فرآیند کالیبراسیون :

ابتدا می­ بایست سطح فیکسچر محرک ارتعاشی و سنسور مرجع از هرگونه آلودگی پاک شده و شرایط تختی و کیفیت سطح بازرسی گردد . سنسور شتاب سنج مرجع و شتاب سنج مورد برای کالیبراسیون و نیز گشتاور اتصال ذکر شده بر روی محرک اتعاشی نصب نمایید . برای فرکانس های زیر 5 کیلو هرتز می­توان از فیکسچر های مناسب استفاده نمود. در فرکانس بالاتر می ­بایست از نوع اتصال پشت به پشت برای سنسورها استفاده نمود . به جای ولت متر، فاز متر و ژنراتور  عموما از آنالایزرهای ارتعاشی دو کاناله باصحت عملکرد کافی استفاده می­شود. در صورت نیاز نسبت به ولتاژ خروجی ها و نیز اختلاف فاز بین دو کانال را اندازه گیری نمایید .

حساسیت سنسور مرجع را ابتدا تعیین نمایید. (برای شتاب سنج 160 هرتز ارجح می­ باشد و 80 هرتز نیز به عنوان انتخاب دوم می­تواند به کار رود .) دامنه پیشنهادی برای شتاب سنج ها نیز 100 متربر مجذور ثانیه و یا 10،20، 50 متر بر مجذور ثانیه به عنوان انتخاب های دیگر است . سپس حساسیت را در دیگر فرکانس ها و دامنه ها تعیین نمایید . نتایج می­بایست به صورت مطلق و یا انحراف نسبی (درصد یا دسیبل ) و انحراف زاویه از حساسیت نسبت به نقطه مرجع ارائه گردد . در مورد سنسورهایی که با اتصال دو سر رزوه (stud) به محرک ارتعاشی اتصال می­یابند ، لایه نازکی از گریس ، موم یا روغن می­بایست بین سطوح و محرک ارتعاشی به کار رود ، به ویژه در صورتیکه کالیبراسیون برای فرکانس های بالا به کار رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *