کاملترین نسل از سیستمهای مانیتورینگ آنلاین ارتعاشات تولیدی توسط شرکت بهینه پردازش آرمان که اعمال مراقبتی تجهیزات دوار مختلف نظیر توربین ، کمپرسور و … بواسطه آن امکان پذیر خواهد بود به دستگاه Vibro Rack3000 اختصاص یافته است . در واقع دستگاه Vibro Rack3000 به لحاظ ساختار ظاهری و همچنین عملکرد، با تجهیزات ساخته شده توسط شرکت های مطرح آمریکایی و اروپایی (Bently Nevada ,Vibro meter ,…) مطابقت دارد .
از جمله ویژگیهای این تجهیز قابلیت مانیتورینگ ۲۸ کانال وایبریشن بصورت همزمان بوده و هیچ محدودیتی در خصوص نوع سنسورهای متصل شده به کانالهای این دستگا ه از قبیل شتاب سنج ، سرعت و جابجایی وجود ندارد .


مشخصات و قابلیت های دستگاه آنالایزر ارتعاشات مدل Vibro Rack3000 به شرح ذیل می باشد:


• دستگاه آنلاین مانیتورینگ ارتعاشات و اعمال مراقبتی ماشینهای دوار با قابلیت نصب بصورت Rack mount
• قابلیت پشتیبانی از انواع سنسورهای شتاب سنج ، سرعت و جابجایی بعنوان ورودی
• قابلیت مانیتورینگ ۲۸ کانال بصورت همزمان (۷ کارت وایبریشن چهار کاناله)
• قابلیت مانیتورینگ پارامترهایی نظیر دما و فشار بر روی تجهیز ب موازات مانیتورینگ ارتعاشات
• نیازمند تغذیه ۲۲۰VDC جهت درایو و راه اندازی
• مجهز به دو رله خروجی به ازای هر کانال جهت هشدار و خاموشی
• مجهز به خروجی جریان ۴-۲۰ میلی آمپر به ازای هر کانال جهت اتصال به سیستمهای کنترلی نظیر PLC
• قابلیت اتصال Keyphasor جهت قرائت مقادیر دور ( دو کانال)
• نمایشگر محلی جهت قرائت مقایر اورال ارتعاشات و تنظیمات هر یک از کانالها بر روی هر کارت
• قابلیت اتصال به نرم افزار HMI از طریق پشتیبانی پروتکل Modbus
• قابلیت اضافه نمودن ماژول تحلیل و عیب یابی به منظور مشاهده انواع طیف های ارتعاشی (انتخابی)

 

 


 

چرا بايد مانيتورينگ ارتعاشي را در خصوص تجهيزات دوار اعمال كنيم؟
براي اندازه گيري ارتعاشي آنلاين و اقدامات محافظاي ماشينهاي دوار با نقاط سنسورگذاري بالا چه انتخابهايي پيش روي شما قرار دارد؟
بكارگيري سيستم محافظت لرزش چه دستاوردهايي را براي شما به ارمغلن خواهد داشت؟
براي پاسخ به سوالات بالا لازم است تا مروري بر روند عملكرد ماشينهاي دوار در صورت بروز عيب داشته باشيم.هر تجهيز دوار در شرايط نرمال عملكرد خود داراي ارتعاشاتي مي باشد كه از آن بعنوان محدوده ارتعاشات مجاز تجهيز دوار ياد مي كنيم.مبناي اندازه گيري ارتعاشات در ماشينهاي دوار نقاط تكيه گاهي (محل قرار گيري بيرينگها ) بوده و ارتعاشات مجاز تجهيز دوار در اين نقاط عموماً توسط شركت سازنده آن و يا مراجعه به استاندارد با توجه به دور و توان تجهيز تعيين خواهد شد.از آنجا كه بروز هر گونه عيب در تجهيز دوار عملاً بر مقادير ارتعاش تجهيز تاثير گذاشته (اين تاثير ناشي از برهم خوردن تعادل نيروهاي تحريك ماشين مي باشد)و موجب بالا رفتن مقادير ارتعاشات مي گردد.مانيتورينگ آنلاين ارتعاشات بواسطه دستگاه اندازه گيري ارتعاشات سبب مي شود تا وجود عيب در ماشين بلافاصله شناسايي و تجهيز به منظور جلوگيري از آسيب جدي و لطمات جبران ناپذير مالي از مدار عملكرد خارج گردد.
بطور كلي ترجيح بر آن است كه ماشينهاي دواري كه نقاط تعيين شده در آنها به منظور سنورگذاري ارتعاشي چهار و يا بيش از آن باشد ،بواسطه يك سيستم محافظت لرزش يكپارچه مانيتور گردد.شركت بهينه پردازش آرمان در اين خصوص دستگاه vibro control300 و vibro Rack 3000 را به فراخور نياز و تعداد كانال وايبريشن مورد انتظار پيشنهاد مي نمايد .
از جمله دستاوردهاي بكارگيري سيستم هاي مانيتورينگ ارتعاشي شركت بهينه پردازش آرمان مي توان به ارسال خروجي جرياني به سيستم هاي كنترلي به ازاي هر كانال ارتعاش ،ارسال خروجي آلارم و خاموشي به ازاي فعال شدن رله متناظر پس از فرا رفتن از مقادير مجاز ارتعاش تعيين شده در ماشين هاي دوار،مشاهده باراگراف ميله اي ارتعاشات و trend ارتعاش نقاط سنسور گذاري شده در نرم افزارهاي مربوطه و نهايتاً امكان آناليز ارتعاشي و مشاهده طيف هاي مختلف در تشخيص عيوب اشاره كرد.